Η ΙΔ' Σύνοδος της Βουλής των Εφήβων

Στην ΙΔ’ Σύνοδο της Βουλής των Εφήβων ( 2009) το Πειραματικό Λύκειο Αναβρύτων αντιπροσωπεύθηκε επάξια από την μαθήτρια της Γ’ Λυκείου Ματίνα Κωστιάνη. Η σύνοδος πραγματοποιήθηκε τον Σεπτέμβριο του 2009 στην Αθήνα. Ας διαβάσουμε πώς την έζησε από κοντά η έφηβη-βουλευτής μας:

«Η συμμετοχή μου στη Βουλή των εφήβων ήταν μια εμπειρία πολύ ευχάριστη και ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα, και είναι μεγάλη χαρά για μένα που έχω τη δυνατότητα να μοιραστώ με όλους εσάς τις σκέψεις που μου δημιούργησε μέσα απ’ αυτό το λεύκωμα.

Αναμφισβήτητα οι δραστηριότητες στα πλαίσια αυτής της μεγάλης εκδήλωσης προσέφεραν σε όλους όσους βρισκόμασταν εκεί πρωτόγνωρες εικόνες, βάζοντάς μας στη διαδικασία να γνωρίσουμε τη λειτουργία του δημοκρατικού πολιτεύματος απ’ τη μεριά των βουλευτών ..!

Συνεδριάσαμε σε επιτροπές στο κτίριο της Βουλής, συζητήσαμε για μεγάλη ποικιλία θεμάτων που απασχολούν κάθε Έλληνα πολίτη, όπως για το θέμα του περιβάλλοντος, της οικονομίας, του εκπαιδευτικού συστήματος, των σύγχρονων κοινωνικών προβλημάτων και της ενημέρωσης, δίνοντας κι εμείς τις δικές μας προτάσεις για τη βελτίωση των παραπάνω τομέων.  Ειδικά στο θέμα της εκπαίδευσης, ως μαθητές δηλώσαμε όλοι την αγανάκτηση και το αδιέξοδο στο οποίο μας έχει οδηγήσει η σχολική καθημερινότητα, ιδιαίτερα στις τελευταίες τάξεις του Λυκείου.  Και οφείλω να ομολογήσω πως ο καθηγητής του Πανεπιστημίου Αθηνών κύριος Γεώργιος Μπαμπινιώτης ήταν ανοιχτός για να συζητήσει από κοντά μαζί με όλους μας, να συλλέξει τις γνώμες μας ως άμεσα εμπλεκομένων στις εκπαιδευτικές διαδικασίες, καθώς επίσης και να μας ενημερώσει για την αναμόρφωση που σχεδιάζει για το εν λόγω σύστημα.

Επίσκεψη στο νέο μουσείο της Ακρόπολης, θέατρο, δεξίωση στον κήπο της Βουλής, αυτές ήταν ορισμένες εκδηλώσεις που εμπλούτισαν την τετραήμερη θητεία των εφήβων βουλευτών του 2009.  Η αλήθεια είναι όμως πως μπαίνοντας στην κύρια αίθουσα της Βουλής δεν μπόρεσα ν’ αποφύγω την αναστάτωση που ο καθένας θα αισθανόταν παίρνοντας θέση σε ένα απ’ τα εδώλια αυτού του επιβλητικού χώρου.  Μπορεί να αμφισβητούμε τις πολιτικές ικανότητες μεγάλης μερίδας των βουλευτών, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι αυτοί παύουν να είναι οι αντιπρόσωποί τους οποίους εμείς έχουμε εκλέξει  και οι όποιοι κρατούν ζωντανό το βασικότερο όργανο του δημοκρατικού πολιτεύματος.

Όμως όλα τα παραπάνω υπήρξαν απλώς τυπικές δραστηριότητες, που με συνοπτικές διαδικασίες μας έδωσαν περιορισμένα δείγματα του τρόπου λειτουργίας της Βουλής και την ‘’ψευδαίσθηση’’ της συμμετοχής σ’ αυτόν.  Το πιο ενδιαφέρον και ουσιαστικό κομμάτι της οργάνωσης ήταν η γνωριμία με συνομήλικους απ’ όλη την Ελλάδα, απ’ την Κύπρο, παιδιά του απόδημου ελληνισμού από τη Γερμανία μέχρι και την Αιθιοπία(!), και συμμαθητές μας από άλλες χώρες της Μεσογείου και της Ευρώπης, οι οποίοι προσήλθαν με σκοπό να παρακολουθήσουν το πρόγραμμά μας.  Ήμασταν 300  και πάνω άγνωστοι, που μέσα σε τέσσερις μέρες γνωριστήκαμε, διασκεδάσαμε μαζί, ανταλλάξαμε απόψεις, μάθαμε ο ένας τον τρόπο σκέψης και τις συνήθειες του άλλου..!

Μου έκανε εντύπωση το ενδιαφέρον συμμαθητών μας από επαρχιακές πόλεις για τα κοινά, η ευρεία ενημέρωση τους σε φλέγοντα θέματα της επικαιρότητας και ξεχώρισα αρκετούς απ’ τους λόγους τους που ήταν πολύ πιο σαφείς και επιμελημένοι και απ’ αυτούς των κανονικών βουλευτών.  Η ιδέα που προσωπικά είχα για την Αθήνα ν’ αποτελεί λίγο ως πολύ  ολόκληρη την Ελλάδα καταρρίφτηκε ολότελα, γνωρίζοντας παιδιά από την Πάτρα, την Πάρο, τα Γιάννενα, την Άρτα, την Καβάλα αλλά και πολλές άλλες περιοχές, και ακούγοντας τα προβλήματα που συναντούν εκείνα στον τόπο κατοικίας τους.

Τελικά εξακολουθώ να λαβαίνω μηνύματα, ακόμα και τώρα μετά το τέλος των Πανελληνίων, για συγκεντρώσεις των ‘’παλιών’’ εφήβων βουλευτών του 2009 οι οποίες διατηρούν ζωντανές φιλίες που αναπτύχθηκαν μέσα στις τέσσερις μόλις εκείνες μέρες …!»

Ματίνα Κωστιάνη