Εκδήλωση στον Ιωνικό Σύνδεσμο για την ποίηση της Δήμητρας Παυλάκου

Στις 14 Απριλίου μία αντιπροσωπία  καθηγητών και μαθητών του Γενικού Πειραματικού Λυκείου Αναβρύτων είχαμε  την  ευκαιρία  να  παραστούμε  στην  εκδήλωση του  Ιωνικού Συνδέσμου όπου παρουσιάσθηκε  το  ποιητικό  έργο  της  καθηγήτριας του  σχολείου  μας  κ. Δήμητρας Παυλάκου.

Για  την  ποιήτρια  μίλησε η  φιλόλογος  κ. Ελένη  Μαργαρίτου. Η ομιλήτρια  αναφέρθηκε  στην  αξία  της  ποίησης  για  την  απαξίωση  του  θανάτου  και  την  απομυθοποίησή  του. Κατά την  ίδια  τα ποιήματα πραγματεύονται τα  αποτελέσματα  σημαντικών  για την  ποιήτρια  γεγονότων, υπογραμμίζοντας  τόσο  την  ηθική  όσο  και  την  πολιτική  πλευρά  τους. Σε  μια  εποχή  όπου επικρατεί   οικονομική, αλλά  κυρίως ηθική  κρίση,  τα  ποιήματά  της αναδεικνύουν  αξίες  που μοιάζουν  να είναι θαμμένες βαθιά,  ανίκανες να  υπάρξουν πλέον  σε  μια  τέτοια  κοινωνία που  τείνει  να  απομακρύνει τους  νέους  από την  αλήθεια. Κάθε φορά που  ερχόμαστε σε  επαφή με  ένα ποίημά της καταφεύγουμε  σε  ένα  τόσο  ψεύτικα  αληθινό  κόσμο που   αρνούμαστε  να  υποταχθούμε  στα  αδικαιολόγητα  «πρέπει»   που  μας επιβάλλουν  διαρκώς  οι  άλλοι.

Την  εκδήλωση  ολοκλήρωσε  ο  ηθοποιός κος Δ. Ζακυνθινός  με  την  ανάγνωση  ποιημάτων της κ. Δ. Παυλάκου και  η πρόεδρος του  Συνδέσμου κ. Κ. Στεριάδου που  αναφέρθηκε  στο  κριτικό  έργο  της  ποιήτριας.

Η μαθήτρια  του Β2

Μ. Καρακίδου