Αναδάσωση του όρους Πεντέλη

13/3/2011, επί το έργον της αναδάσωσης του όρους Πεντέλη

Είναι αδιαμφισβήτητη η αξία των δένδρων για τη ζωή και το περιβάλλον. Δυστυχώς όμως σήμερα, ο αριθμός τους στην Αττική έχει μειωθεί δραματικά, κυρίως εξαιτίας των πυρκαγιών που κατέστρεψαν πολλούς και μεγάλους δρυμούς, όπως αυτόν της Πεντέλης.

Μαθητές και καθηγητές του Λυκείου μας, συνηθισμένοι να ζούμε καθημερινά μέσα στην ομορφιά του κτήματος Συγγρού, συμμετείχαμε με προθυμία στην αναδάσωση της Πεντέλης, που οργάνωσε ο Δήμος Αμαρουσίου, την Κυριακή, 13/3/2011.

Μια τέτοια συλλογική και οργανωμένη αναδάσωση, πέρα από τα ευεργετικά αποτελέσματα που θα έχει στο ίδιο το οικοσύστημα, αφού φυτέψαμε ένα μεγάλο αριθμό δένδρων,  ήταν μια εξαιρετική εμπειρία για εμάς τους μαθητές, που μαθαίνουμε να συνεργαζόμαστε, να ευαισθητοποιούμαστε και να μεριμνούμε για τον κόσμο γύρω μας.

Αμάντα Πιλισσά, Γ3