Συμμετοχή του Λυκείου Αναβρύτων στους Πανελλήνιους Αγώνες Ρητορικής και Αντιλογίας στα Αγγλικά

Η ομάδα Ρητορικής (Forensics) των Αναβρύτων, αποτελούμενη από τους Αθανάσιο Παπαδογιάννη, Δέσποινα Πέτσιου, Αικατερίνη Πολίτη, Αργύρη Μπισκίνη, Γεωργία Τσίρκα, Μαριέλπη Μωυσιάδου, Κωνσταντίνα Τύραλη και Φωτεινή Ψηλού, συμμετείχε και στις έξι κατηγορίες, ήτοι  Debate (Αντιλογία),  Group Discussion (Συζήτηση Στρογγυλής Τραπέζης), Impromptu Speaking και Original Oratory (δύο διαφορετικά είδη ρητορικής), Oral Interpretation of Literature (Προφορική Απόδοση Λογοτεχνικού ‘Εργου)  Duet Acting (Απόδοση Θεατρικής Πράξης από Ζεύγος).

Σημειώνεται πως το Πρότυπο Πειραματικό Λύκειο Αναβρύτων ήταν το μόνο δημόσιο σχολείο από τα 18 που συμμετείχαν, ενώ τα περισσότερα από αυτά έχουν αμιγώς Βρετανικό (επί παραδείγματι St Catherines, St Laurence, Byron) ή Αμερικάνικο Πρόγραμμα (όπως τα American Community Schools, Pierce, Anatolia). Παρά τις αντιξοότητες (έλλειψη πείρας, μικρός χρόνος προετοιμασίας, ελάχιστες ώρες διδασκαλίας αγγλικών στο ωρολόγιο πρόγραμμα, έλλειψη εξειδικευμένων εκπαιδευτών στη δραματική τέχνη), η ομάδα μας κατάφερε με σκληρή προσπάθεια, κατάλληλη χημεία και ομαδικό πνεύμα να ξεπεράσει σχολεία με πολυετή πείρα αποδεικνύοντας την δυνατότητα διείσδυσης του Λυκείου Αναβρύτων σε ένα ιδιαίτερα απαιτητικό περιβάλλον.

Ιδιαίτερη μνεία αξίζει η μαθήτρια της Α΄ Λυκείου Μαριέλπη Μωυσιάδου που έφθασε ένα βήμα από τον τελικό με λόγο που συνέγραψε η ίδια και εκφώνησε από στήθους (Original Oratory). Εν κατακλείδι η ομάδα των Αναβρύτων πραγματοποίησε μια εξαιρετική πρώτη εμφάνιση και έβαλε παρακαταθήκη για το μέλλον. Αξίζουν θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες που επιπλέον επιδεικνύοντας ευγενή άμιλλα και εφαρμόζοντας στην πράξη το «ευ αγωνίσθεσαι» απέδειξαν ότι έκτος από κοιτίδα εκπαίδευσης το Λύκειο Αναβρύτων αποτελεί και κοιτίδα ήθους.

Ως τελευταία σημείωση, η βασική προπονήτρια της ομάδας κ. Ευγενία Κόικα (ΠΕ 06) συμμετείχε στο διαγωνισμό και ως κριτής αναβαθμίζοντας ακόμα περισσότερο την συμμετοχή του Λυκείου των Αναβρύτων στους Πανελλήνιους Αγώνες Ρητορικής.