Εκδρομή της Α' Λυκείου στην Πάρνηθα

Αναρριχήσεις δέντρων

Μια ηλιόλουστη ημέρα του Νοέμβρη ανεβήκαμε στην Πάρνηθα με τον κ. Γ. Συμεωνίδη, τον γυμναστή μας, την κα Ε. Δημητρίου, την κα Ν. Κατσαβριά, τον κ. Ν. Σωτηρόπουλο, τον κ. Δ. Μαρκαντωνάτο και τους υπευθύνους του Ελλ. Ορειβατικού Συλλόγου Αχαρνών. Η εκδρομή έγινε στα πλαίσια του Προγράμματος «ΑΣΚΗΣΗ, ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ», αλλά συμμετείχαν και οι υπόλοιποι μαθητές της Α’ Λυκείου, μια και δεν αφήνουμε τέτοιες ευκαιρίες να πάνε χαμένες!

Μετά από αλλεπάλληλες στροφές μέσα στην ομίχλη φθάσαμε στο καταφύγιο Μπάφι, σε μεγάλο υψόμετρο. Μοναδική φύση, τεράστια έλατα,....και οι υπεύθυνοι βοήθησαν τους μαθητές στην αναρρίχηση των κορμών τους. Αξέχαστη εμπειρία, ερασιτέχνες ακροβάτες, νέα ταλέντα… Μόνο που κάποιοι θερμόαιμοι με τα κοντομάνικα εκλιπαρούσαν για καμιά μπλούζα ή μπουφάν δανεικό και όσοι δεν βρήκαν φταρνίζονταν για μέρες! Ας μην κάνουν άλλη φορά παλληκαριές με το υψόμετρο!

Γ. Συμεωνίδης

Γυμναστής