Μονοήμερη εκδρομή της Γ' Λυκείου στην Αίγινα (14/4/2011)

Την Πέμπτη 14 Απριλίου 2011 η Γ΄ Λυκείου του σχολείου μας πραγματοποίησε ημερήσια εκδρομή στην Αίγινα.

Αν και μόλις λίγες εβδομάδες πριν τις Πανελλήνιες εξετάσεις, η πλειονότητα των τελειοφοίτων μας έδωσε το παρόν εκείνο το βροχερό πρωινό , ίσως και γιατί στους περισσότερους υπήρχε η αίσθηση ότι δεν θα έπρεπε να λείψουν από την τελευταία εκδρομή της σχολικής τους ζωής. Ο άστατος καιρός και η όχι και τόσο γαλήνια θάλασσα του Σαρωνικού έβαλαν κάποιους σε σκέψεις για την εξέλιξη της εκδρομής, όμως η ηλιοφάνεια που επικράτησε στη συνέχεια αποκατέστησε τα πράγματα!

Βόλτες στο νησί, θαλασσινοί μεζέδες, για κάποιους επίσκεψη στο ναό της Αφαίας Αθηνάς και στο μουσείο του γλύπτη Καπράλου, φωτογραφίες και καλή διάθεση που ξεχείλιζε είναι μερικά από τα κομμάτια που συνθέτουν το παζλ της όμορφης εκείνης εκδρομής.

Για την ιστορία, συνοδοί καθηγητές ήταν οι κυρίες Δημητρίου, Δουτσίου και Καραπιδάκη και οι κύριοι Μαρκαντωνάτος και Παπαγιάννης (αδιαμφισβήτητη «ψυχή» της παρέας ο τελευταίος).

Δημήτρης Μαρκαντωνάτος

Φιλόλογος