Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο Δροσίνη

Την Τετάρτη 19/2/2014 μαθητές της Α΄ τάξης του Προτύπου Πειραματικού Λυκείου Αναβρύτων επισκέφτηκαν με τη συνοδεία καθηγητών τους (κ. Γκυρτής, κ. Καλοσπύρος, κ. Κρητικός, κ. Μαργαρίτου, κ. Μαρκαντωνάτος) το μουσείο Δροσίνη στην Κηφισιά. Η γνωριμία  με τον χώρο αυτό ήταν μια πραγματικά ευχάριστη έκπληξη, καθώς δεν ήταν ευρέως γνωστό ότι τόσο κοντά στο σχολείο μας υπήρχε ένα μουσείο όχι μόνο ιδιαιτέρως αξιόλογο και αλλά και οργανωμένο με εξαιρετικό τρόπο.

Πρόκειται για το ιστορικό οίκημα στο οποίο ο ποιητής Γεώργιος Δροσίνης πέρασε τα 13 τελευταία χρόνια της ζωής του ως τον θάνατό του το 1951. Στα δωμάτια του κτηρίου ο επισκέπτης μπορεί να δει τα προσωπικά αντικείμενα του ποιητή, τη βιβλιοθήκη του και, μέσα από μια εμπεριστατωμένη ξενάγηση που με ζήλο και μεράκι πραγματοποιούν οι υπεύθυνοι του μουσείου, να σχηματίσει εικόνα όχι μόνο για την πολυσχιδή ζωή του αλλά και για την τεράστια προσφορά του στα γράμματα, την εκπαίδευση και τον αγώνα για τη βελτίωση της ζωής των αναξιοπαθούντων συνανθρώπων μας. Πολλά «μπράβο» αξίζουν στους υπεύθυνους του μουσείου, οι οποίοι με πάθος έχουν αναδείξει και συντηρήσει τον χώρο και, επιπλέον, προσφέρουν ένα πλήρες και ιδιαίτερης επιμορφωτικής αξίας πρόγραμμα ξενάγησης.

Δημήτρης Μαρκαντωνάτος

Φιλόλογος