Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Ίδρυμα Λασκαρίδη

Την Πέμπτη 17/12/2014, τα τμήματα Α2 και Α4 της Α' Λυκείου και οι μαθητές που συμμετέχουν στο Πολιτιστικό Πρόγραμμα του σχολείου μας για την Ιστορία με θέμα την "Αιγυπτιακή παρουσία στον ελληνικό χώρο κατά την Επανάσταση του 1821 και κατά τη δεκαετία του 1830" (συντονιστής Π. Σαβοριανάκης, σε συνεργασία με την κ. Κ. Διάμεση), με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών κ. Π. Σαβοριανάκη, κ. Κ. Γούλα και κ. Δ. Μαρκαντωνάτου, επισκέφθηκαν το ΙΔΡΥΜΑ ΛΑΣΚΑΡΙΔΗ, στον Πειραιά, όπου παρακολούθησαν την ομιλία της κυρίας Χρύσας Μαλτέζου, υπό τον τίτλο "Τι είναι η Ιστορία;". Η καθηγήτρια κυρία Μαλτέζου, Ακαδημαϊκός και Διευθύντρια του Ελληνικού Ινστιτούτου Βυζαντινών & Μεταβυζαντινών Σπουδών της Βενετίας, με απλό και εύληπτο λόγο προσδιόρισε τον όρο "Ιστορία" εννοιολογικά, προσέγγισε το σκοπό της μελέτης του παρελθόντος, περιέγραψε την επιστημονική-ερευνητική μεθοδολογία του ιστορικού, τα επιστημονικά εφόδια που πρέπει να διαθέτει, τα κύρια είδη και τον τρόπο προσέγγισης των ιστορικών πηγών, και έκλεισε την ομιλία της σκιαγραφώντας τις σημαντικότερες επιστημονικές σχολές της Ιστορίας. Ακολούθησε ενδιαφέρων διάλογος με τους μαθητές, οι οποίοι έθεσαν ερωτήματα για τη διδασκαλία του σχολικού μαθήματος της Ιστορίας σε σχέση με την επιστημονική-ερευνητική Ιστορία, για τον ρόλο της ιστορικής παιδείας στη σύγχρονη ελληνική κοινωνία και για την ιστορική παιδεία στο πλαίσιο της ευρωπαϊκής ενοποίησης.

Παναγιώτης Σαβοριανάκης

Φιλόλογος