Παροικιακός Ελληνισμός - Η περίπτωση της Βιέννης

Η Βιέννη το 18ο αιώνα

Έχοντας ήδη επιχειρήσει την προηγούμενη σχολική χρονιά ένα ταξίδι γνωριμίας με τον παροικιακό ελληνισμό της Βιέννης μέσα από το έργο του Ρήγα Φεραίου, σκεφτήκαμε εφέτος να συνεχίσουμε το ταξίδι αυτό επικεντρώνοντας την προσοχή μας αυτή τη φορά αποκλειστικά στη δράση της ελληνικής παροικίας  της Βιέννης, από το 18ο αιώνα ως σήμερα. Η πορεία ήταν γνωστή. Οι μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες και καθεμιά από αυτές ανέλαβε να διαπραγματευτεί ένα συγκεκριμένο θέμα: Συγκρότηση και σύνθεση  της ελληνικής παροικίας, οικονομική δράση του ελληνισμού της Βιέννης το 18ο αι., εκδοτική δραστηριότητα, σχέση της παροικίας με την ελληνική επανάσταση του 1821, ελληνισμός της Βιέννης σήμερα.

Το ταξίδι ξεκίνησε τον Οκτώβρη και συνεχίστηκε μέχρι το Μάιο. Οι δυσκολίες αρκετές: Τα παιδιά που συχνά δε μπορούσαν να παραμείνουν στο σχολείο μετά το τέλος των μαθημάτων, μια προσπάθεια συνεργασίας με την ελληνική κοινότητα της Βιέννης που δεν τελεσφόρησε, ο φόρτος του καθημερινού προγράμματος, η εκδρομή που το σύμπαν συνωμότησε να μη γίνει. Παρ’ όλα αυτά εργασίες αξιόλογες έγιναν, με περισσή προθυμία μάλιστα. Τη συγκεκριμένη μέρα, κάθε  εβδομάδα οι ομάδες – μια κάθε φορά— ήταν  ακριβείς  στο ραντεβού τους. Κι αν μη τι άλλο μάθαμε νομίζω πως το μάθημα της ιστορίας μπορεί να ξεφύγει από τους στενούς σχολικούς τοίχους, πως ιστορική έρευνα σημαίνει αναζήτηση, κριτική επιλογή, δημιουργική σύνθεση και, πάνω απ’ όλα, διάθεση και χρόνος. Χρόνος που θα αφιερώνεις προσπαθώντας να βρεις απαντήσεις στα «γιατί» που θεμελιώνουν κάθε επιστήμη. Κι η προσπάθεια γίνεται αληθινός άθλος, όταν, ήδη από τα δεκαέξι σου χρόνια, ο χρόνος για ανάλογες «εξωσχολικές» δραστηριότητες είναι αληθινά μια πολυτέλεια που δε διαθέτεις.

Ευρύκλεια Κολέζα

Φιλόλογος

Ο Άγιος Γεώργιος των Γραικών, καρδιά της ελληνικής παροικίας της Βιέννης, σήμερα