Σχολικό έτος 2007-2008

Αποκριάτικη γιορτή

Την Παρασκευή πριν από την Καθαρά Δευτέρα γιορτάσαμε την Αποκριά με ήχο και μελωδίες και, μάλιστα, συνδυάζοντας τον ήχο του … συναγερμού και τις μελωδίες της χορωδίας.

Στο τέλος της 4ης ώρας όλο το σχολείο συμμετείχε με επιτυχία σε άσκηση ετοιμότητας σε περίπτωση σεισμού. Στη συνέχεια, επιστρέφοντας στο κτίριο μετά την ολοκλήρωση της άσκησης, μας υποδέχθηκε η χορωδία του σχολείου με γιορταστική διάθεση. Υπό τη διεύθυνση του κ. Μπάλτα και με τη συνοδεία πιάνου, βιολιού και κιθάρας τραγούδησαν για τους συμμαθητές και τους καθηγητές τους. Όπως κάθε φορά, η χορωδία –που εν τω μεταξύ έχει κερδίσει το δικό της φανατικό κοινό στο σχολείο- απέσπασε ζωηρά χειροκροτήματα. Και όπως συνήθως, η Διεύθυνση του σχολείου είχε φροντίσει ώστε να υπάρχει στο γραφείο των καθηγητών πλούσιο τραπέζι για όλους, γύρω απ’ το οποίο ανταλλάξαμε ευχές για «Καλές Απόκριες!».

Χριστίνα Σακελλίου

Φιλόλογος