Λατρευτικές ευκαιρίες στο ναΰδριο του Αγίου Αντρέα

Το ξύλινο τέμπλο μέσα στο ναΰδριο του Αγίου Ανδρέα

Τα τελευταία χρόνια τα Πειραματικά Σχολεία Αναβρύτων έχουμε την δική μας τοπική εορτή και τον δικό μας προστάτη Άγιο. Αναφερόμαστε φυσικά στον Άγιο Ανδρέα τον Πρωτόκλητο, του οποίου η μνήμη τιμάται στις 30 Νοεμβρίου κάθε χρόνο. Και φέτος, στις 30 Νοεμβρίου 2009, κτύπησαν  οι καμπάνες του Ναϋδρίου νεογοτθικού ρυθμού, που βρίσκεται μέσα στο κτήμα Συγγρού και που αναπαλαιώθηκε πρόσφατα.   Το εξωτερικό του Ναού του Ερνέστου Τσίλλερ και το αναπαλαιωμένο εσωτερικό με το ξύλινο τέμπλο και τα ψηλά στασίδια αποκαταστάθηκαν με επιμέλεια στις λεπτομέρειες. Άναψαν πάλι κεριά στα μανουάλια και ψαλμωδίες ακούστηκαν στον περίβολο. Επίσημοι, περίοικοι, καθηγητές και μαθητές από τα σχολεία του κτήματος Συγγρού τίμησαν την εορτή.

Το ναΰδριο του Αγίου Ανδρέα την άνοιξη 2010