Επάγγελμα, ένας τρόπος να ζεις ή ένα κομμάτι της ζωής σου;

Στις 19 Δεκεμβρίου 2013 πραγματοποιήθηκε για τους μαθητές της Α΄ Λυκείου, στο χώρο του Πρότυπου Πειραματικού Λυκείου Αναβρύτων, σεμινάριο με θέμα «Επάγγελμα: ένας τρόπος να ζεις ή ένα κομμάτι της ζωής σου;». Το σεμινάριο περιλάμβανε δύο μέρη. Στο πρώτο, με ομιλήτρια την υπεύθυνη οργάνωσης του σεμιναρίου Χριστίνα Σιδερή, τονίστηκε η κρισιμότητα της επιλογής της επαγγελματικής σταδιοδρομίας, αναλύθηκαν τα κριτήρια και οι παράγοντες οι οποίοι επηρεάζουν τη συγκεκριμένη απόφαση, αναδείχθηκαν οι δυσκολίες λήψης της και προτάθηκαν τρόποι οργάνωσης της εφηβικής σκέψης. Στο δεύτερο μέρος ο Μιχάλης Σιδερής (Academic Fellow in King’s College Hospital, Surgical, NHS, UK) φώτισε ορισμένες πτυχές των ιατρικών επαγγελμάτων κατά τρόπο διαδραστικό, κεντρίζοντας το ενδιαφέρον των μαθητών, οι οποίοι υπέβαλαν εύστοχα ερωτήματα κατά τη διάρκεια της συζήτησης.

Στους μαθητές μοιράστηκε έντυπο υλικό, το οποίο σχεδιάστηκε από την υπεύθυνη οργάνωσης του σεμιναρίου και τυπώθηκε χάρη στην ευγενική χορηγία των εκδόσεων Παρισιάνου. Επίσης ικανό δείγμα μαθητών συμπλήρωσε ερωτηματολόγια, προκειμένου να διερευνηθεί η πρόσληψη των μηνυμάτων του σεμιναρίου.

Χριστίνα Σιδερή,

Φιλόλογος