Δειγματικές Διδασκαλίες Φιλολογικών Μαθημάτων

Στο πλαίσιο της συνεργασίας του σχολείου μας με το Πανεπιστήμιο Αθηνών πραγματοποιήθηκαν φέτος 40 ώρες δειγματικών διδασκαλιών σε δύο χρονικές περιόδους. Τις διδασκαλίες αυτές τις παρακολούθησαν φοιτητές της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών. Αρκετές από τις διδασκαλίες αυτές υποστηρίχτηκαν από τον εξοπλισμό του σχολείου με πολυμέσα. Η στήριξη αυτή επέτρεψε στους συναδέλφους να παρουσιάσουν πολυτροπικά την επιλεγμένη ενότητα διδασκαλίας και να δώσουν μια πληρέστερη εικόνα τόσο διδακτικής όσο και διαμόρφωσης του σχολικού κλίματος μέσα από την αλληλεπίδραση μαθητών- εκπαιδευτικών με τη χρήση εποπτικών εργαλείων. Οι συζητήσεις που ακολούθησαν έδωσαν την ευκαιρία στους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας τόσο να εξηγήσουν άτυπες παραμέτρους της εκπαιδευτικής διαδικασίας όσο και να ενημερωθούν από τη σκοπιά των ‘παρατηρητών’, για αποτελέσματα της σχολικής πράξης, τα οποία στην καθημερινότητα του σχολείου είτε διαφεύγουν της προσοχής είτε παραμελούνται.

Δρ. Μαίρη Κωττούλα

Φιλόλογος