Για τη συνταξιοδότηση της Νάντιας Γιαννακοπούλου

Αύγουστος 2007

Η Νάντια Γιαννακοπούλου μπήκε στη ζωή μας ξαφνικά όταν αποσπάσθηκε στο σχολείο μας πριν τρία χρόνια και έγινε αναπόσπαστο μέλος του συλλόγου και της Αναβρύτειας ατμόσφαιρας. Εξαιρετική συνάδελφος χημικός, αξιόλογη εκπαιδευτικός και επιστήμων,  ανέπτυξε  άριστες σχέσεις  με  τους χημικούς, φυσικούς και βιολόγους συναδέλφους της.

Ευγενική και αξιοπρεπής ήταν πάντα έτοιμη να βοηθήσει στις σχολικές εκδηλώσεις και να συνεισφέρει στην καλύτερη λειτουργία του σχολείου. Συμμετείχε στις δειγματικές διδασκαλίες του ΠΕ4 και στις πρακτικές ασκήσεις των μεταπτυχιακών φοιτητών του τμήματος Χημείας του ΕΚΠΑ, και στις συναντήσεις-συζητήσεις λογοτεχνών και μαθητών στο σχολείο. Οργάνωσε το χριστουγεννιάτικο παζάρι του 2005 με στόχους και την συγκέντρωση χρημάτων για τον εξοπλισμό του σχολείου και την κοινωνικοποίηση των μαθητών μέσω της συμμετοχής τους. Συνόδεψε τους μαθητές της Β΄ Λυκείου στην εκδρομή τους στην Κρήτη το 2006 και στην εκπαιδευτική εκδρομή τους στο CERN το 2007 (με περισσή γλαφυρότητα μας διηγήθηκε ένα βράδυ στο Ψυχικό τις εντυπώσεις της για τον μεγαλύτερο ανιχνευτή όλων των εποχών και τις φιλοσοφικές προεκτάσεις του...). Υπήρξε όμως και ενεργό μέλος των εξωσχολικών δραστηριοτήτων μας: Οργάνωσε αξέχαστες εξόδους του συλλόγου σε παραδοσιακές ταβέρνες από την Πλάκα μέχρι την Κηφισιά και πήρε μέρος σε εορταστικές εκδηλώσεις πλαισιώνοντας το γνωστό μουσικό σύνολο καθηγητών του σχολείου ως τραγουδίστρια στο πάλκο (!!).

Μας άρεσε που χρησιμοποιούσε τη χημεία όχι μόνο θεωρητικά αλλά και στη ζωή όταν μας έδινε συμβουλές για τη διατροφή και για την αγωγή υγείας, Πολύ αγαπητή σε όλους τους συναδέλφους και τους μαθητές της,  κατόρθωνε να διαχειρισθεί τις δυσκολίες και τα προβλήματα πάντα με γλυκύτητα και υπομονή επιδεικνύοντας βαθιά κρίση και σοφία ζωής.

Της ευχόμαστε να αξιοποιήσει δημιουργικά τον ελεύθερο χρόνο της –πράγμα για το οποίο είμαστε βέβαιοι- και να συνεχίσει να είναι το ίδιο δυναμική, αξιαγάπητη και λαμπερή στις καινούργιες δραστηριότητες της. Οι συνάδελφοι και οι μαθητές της τής ευχόμαστε κάθε καλό!

Οι φίλοι-συνάδελφοι ευχόμαστε ιδιαιτέρως στη Νάντια να συνεχίσει τα νέα της σχέδια και τις περιπέτειες με τον ίδιο ενθουσιασμό, στωικότητα και, βέβαια, το ίδιο πάντα αθλητικό πνεύμα!!!

Η συνάδελφος και φίλη  Άρτεμις Μώρου