Αφιέρωμα στην κ. Έφη Καβγιούλα

Αύγουστος 2009

Με συγκίνηση  και άπειρη εκτίμηση χαιρετήσαμε την αγαπημένη μας συνάδελφο, κα Έφη Καβγιούλα, φιλόλογο στο Πειραματικό Γυμνάσιο και Λύκειο Αναβρύτων για πολλά χρόνια, που συνταξιοδοτήθηκε το 2009. Μας δίδαξε αισιοδοξία και συνέπεια, ανθρώπινη ζεστασιά και αυταπάρνηση. Της ευχόμαστε να έχει καλή υγεία και να καμαρώσει το γιο της, Βασίλη, σπουδαίο γιατρό με διάθεση προσφοράς στον άνθρωπο, όπως η μητέρα του.

Έφη μας, μας λείπεις αλλά πρέπει και να ξεκουραστείς. Δεν είναι λίγα τα 37 χρόνια υπηρεσίας. Βεβαίως μην ξεχνάς τα Ανάβρυτα! Και βεβαίως θα συνεχίσουμε να πίνουμε το καφεδάκι μας εκτός σχολείου. Ξέρεις πού…

Η συνάδελφος φιλόλογος

Νίτσα Κατσαβριά

Όσοι είχαμε την χαρά να συνεργαστούμε με την αγαπητή μας συνάδελφο κα Έφη Καβγιούλα θα θυμόμαστε πάντα την ευγένεια, την εργατικότητά, την αφοσίωση της στο καθήκον, αρετές δυσεύρετες στους καιρούς μας,. Θα ψάχνουμε να βρούμε υπεύθυνους για τις  σχολικές γιορτές γιατί η Έφη δεν θα είναι εδώ να βοηθήσει, θα προγραμματίζουμε τις δειγματικές διδασκαλίες χωρίς την κ. Καβγιούλα που μελετούσε για τις παραδόσεις της μέχρι τον τελευταίο μήνα της σταδιοδρομίας της. Στο βαθμολογικό κέντρο δεν θα την έχουμε να μας  ρωτάει αν θέλουμε κάτι από το κυλικείο, ούτε θα την βλέπουμε στο διάδρομο να εκτελεί αγόγγυστα την εφημερία της.

Σ’ ευχαριστούμε Έφη για τις Καλημέρες που μας χάριζες και σου ευχόμαστε να συνεχίζεις πάντα να διδάσκεις ακούραστα όπου σε καλούν  και σε χρειάζονται.

Μαρία Παπαδάκη