Ο δάσκαλος, Γεώργιος Θ. Ντούβαλης, Ρ/Η,

με τον ομορφότερο πίνακα που έχω δει, συνταξιοδοτήθηκε

Αύγουστος 2008

Πρέπει να ομολογήσω ότι, όταν η αίτησή μου να έρθω στα Ανάβρυτα πριν από 3 χρόνια, έγινε δεκτή, ένιωθα ένα τρέμουλο για το που πάω και το ποιους θα συναντήσω. Δεν είναι απλό να πηγαίνεις σε ένα Πειραματικό Λύκειο και μάλιστα στο Λύκειο Αναβρύτων, με την τόσο μεγάλη ιστορία. Ο πρώτος που με υποδέχθηκε από τους φυσικούς, ήταν ένας, ψηλός, ευθυτενής, αυστηρός, με καθαρό μάτι, δυνατή φωνή, στιλάτος και με μουστάκι. Ωχ…! Μου συστήθηκε: Γεώργιος Ντούβαλης.

Με το Γιώργο, που είναι ψυχούλα, είχα την πραγματική τύχη να συνεργαστούμε δύο χρόνια. Ήταν λίγα. Θα έπρεπε να είναι τουλάχιστον πέντε. Ως ο τελευταίος της παλαιάς φρουράς, έπρεπε να διασφαλίσει τη συνέχεια του υψηλού επιπέδου έργου στο Λύκειο Αναβρύτων. Με ξεψάχνισε, με συζήτησε, με εκπαίδευσε, με συμβούλεψε, μου έδωσε το στίγμα. Είναι άνθρωπος που μπορεί να σε εμπνεύσει. Έχει βάθος και αγάπη για τη δουλειά του. Πώς λέμε θεατράνθρωπος, είναι Ταξάνθρωπος.

Ο κ. Ντούβαλης είναι ένας εργασιομανής και τελειομανής σε όλες του τις δραστηριότητες. Σε απόδειξη ας αναφέρω μόνο ότι μέσα σε ένα χρόνο εξέδωσε δύο φοβερά βιβλία για τη Γ' Λυκείου, καλοπάντρεψε δύο εξαιρετικές κόρες και επιδιόρθωσε μία μεγάλη καρδιά.

Ο κ. Δεν Υπάρχει Κράτος συνταξιοδοτήθηκε. Η ακρίβεια στις εκφράσεις, η χρήση της καθαρεύουσας στα ανέκδοτα, η ειλικρίνεια στις δράσεις και τις αντιδράσεις πλανώνται στο Λύκειο Αναβρύτων και το δάσος Συγγρού. Τελικά πήρε σύνταξη από το σχολείο με το ομορφότερο περιβάλλον. Κοιτώντας από το παράθυρο του Φυσικείου στον περιβάλλοντα χώρο ή κάνοντας μια βόλτα στα δρομάκια του δάσους, ευχήθηκε σε μας τους νεώτερους ν’ αγαπήσουμε το σχολείο αυτό τόσο πολύ όσο το αγάπησε κι αυτός. «Κοίτα γύρω σου. Αξίζει τον κόπο.»

Ο Monsieur Duval συνταξιοδοτήθηκε και παρέδωσε τη σκυτάλη σε μας τους νεώτερους, αλλά δεν πρόκειται να ασχοληθεί μόνο με τα Ντουβαλάκια, που το ένα ήρθε ήδη και που το άλλο, με το καλό, είναι στο δρόμο. Ξέθαψε τις εισαγωγές στην ειδική θεωρία της σχετικότητας και την κβαντομηχανική. Συνεχίζει το συγγραφικό του έργο. Θέλει να συνεργαστούμε. Αφήστε που τον δέσμευσα να βοηθήσει στην αναμόρφωση του Εργαστηρίου Φυσικής.

Γεια σου Γιώργο,

και θα τα πούμε από Δευτέρα,

Στέλιος Χατζηθεοδωρίδης, PhD,

Φυσικός