Κάποιες σκέψεις για το δάσκαλο Κώστα Ζαφειρόπουλο που συνταξιοδοτείται ...

Αύγουστος 2009

Αν ρωτήσεις τους μαθητές ποιο είναι το « πρότυπο» του καθηγητή που τους συγκινεί περισσότερο, η απάντηση είναι απλή:

«Νέος σε ηλικία, να έχει όρεξη  για δουλειά, να αγαπάει τους μαθητές και να έχει φοβερή υπομονή για να αντέχει την όποια συμπεριφορά τους.»

Ο κ. Ζαφειρόπουλος, ο δικός μας Κώστας, δίδαξε όλα αυτά τα χρόνια έχοντας «όλο το πακέτο», όπως θα έλεγαν οι μαθητές. Εμφανίστηκε νέος στα Ανάβρυτα πριν από 25 χρόνια και παρέμεινε νέος και μετά την πάροδο αυτών των ετών. Η ψυχή του είναι πάντα ψυχή έφηβου. Συνήθιζε να μπερδεύει τους μαθητές. Η αυστηρή μετάδοση της γνώσης από τη  μια και η  γλυκιά ανθρώπινη συμπεριφορά από την άλλη. Δάσκαλος και φίλος. Μιλούν πολύ ζεστά για τον αγαπημένο τους καθηγητή τον κ. Ζαφειρόπουλο. Η δική μας μαρτυρία είναι παρόμοια με των μαθητών. Όπου και όποτε χρειάστηκε να προσφέρει τη βοήθειά του, το έκανε με τον καλύτερο τρόπο.

Δάσκαλος όχι μόνο για τους μαθητές του, αλλά και για τους συναδέλφους του και  κυρίως τους νεότερους οικονομολόγους εκπαιδευτικούς. Έφερε σε πέρας  με έμπνευση, όραμα αλλά και ρεαλισμό όλους τους δύσκολους και πολλές φορές αλληλοσυγκρουόμενους ρόλους  που καλείται να υπηρετήσει ο εκπαιδευτικός, τόσο μέσα στο περιβάλλον του σχολείου, όσο και της κοινωνίας.

Ηγέτης με την κυριολεκτική σημασία του όρου που δίδαξε  όχι μόνο  με την πολυσχιδή προσωπικότητά του, αλλά και τη συμπεριφορά του, αγωνιζόμενος καθημερινά σε όλα τα επίπεδα.

Όσοι  συνάδελφοι είχαν την τύχη να εργαστούν σε πολυκλαδικό λύκειο, γνωρίζουν πολύ καλά τη συνεισφορά του στη λειτουργία αυτού του σχολείου.

Ο Κώστας Ζαφειρόπουλος είναι πρότυπο δασκάλου για όλους  εμάς που συνεχίζουμε. Σε ευχαριστούμε που φωτίζεις το δύσκολο δρόμο μας.

Οι οικονομολόγοι συνάδελφοί του στο Πειραματικό Λύκειο Αναβρύτων

Τριβυζά   Αγγελική -  Φώτεινα  Ευαγγελία