ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ Α ΛΥΚΕΙΟΥ ΤΟΥ ΠΡΟΤΥΠΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ ΑΝΑΒΡΥΤΩΝ

Θέμα

8.

28/6/2017

Οι βαθμολογίες όλων των διαγωνισθέντων μαθητών κρατούνται στην ηλεκτρονική πλατφόρ΅α της ∆.Ε.Π.Π.Σ. https://www.iep.edu.gr/pps/, η οποία υποστηρίζεται από το Ι.Ε.Π. Για κάθε μαθητή διατηρούνται 4 βαθμολογίες, ως εξής:

ΜΑΘΗΜΑ

ΤΥΠΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΣ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΓΛΩΣΣΑ

ΓΛΩΣΣΑ ΚΛΕΙΣΤΟΥ ΤΥΠΟΥ

ΓΛ(Κ)

ΓΛΩΣΣΑ ΑΝΟΙΚΤΟΥ ΤΥΠΟΥ

ΓΛ(Α)

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΛΕΙΣΤΟΥ ΤΥΠΟΥ

ΜΑΘ(Κ)

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΑΝΟΙΚΤΟΥ ΤΥΠΟΥ

ΜΑΘ(Α)

ΑΡΙΣΤΗ ΕΠΙΔΟΣΗ

7.

27/6/2017

Ο συνημμένος πίνακας αποτελεσμάτων των εξετάσεων για την εισαγωγή στην Α΄ Λυκείου είναι με σειρά κατάταξης. Οι πρώτοι είκοσι οκτώ (28, χρωματισμένοι με κίτρινο) είναι οι επιτυχόντες και οι επόμενοι είναι επιλαχόντες. Οι γονείς των επιτυχόντων πρέπει το αργότερο μέχρι τις 6 Σεπτεμβρίου 2017 να έχουν κάνει τις εξής δύο ενέργειες:

• Να παραλάβουν από το Πρότυπο Λύκειο Αναβρύτων σημείωμα μεταγραφής λόγω επιτυχίας στις εξετάσεις.

• Να φέρουν στο Πρότυπο Λύκειο Αναβρύτων το έντυπο της μεταγραφής από το Λύκειο που είναι γραμμένοι για την σχολική χρονιά 2017-18.

Εάν αυτές οι ενέργειες δεν έχουν περατωθεί έως την 6η Σεπτεμβρίου 2017, ο επιτυχών μαθητής δεν θεωρείται μαθητής του σχολείου μας και αντικαθίσταται από άλλον μαθητή, από την λίστα των επιλαχόντων.

Επίσης ενημερώνουμε τους γονείς ότι τις επόμενες μέρες θα ανακοινωθεί ο ηλεκτρονικός σύνδεσμος όπου θα μπορούν να βλέπουν τη βαθμολογία των παιδιών τους στα μαθήματα που εξετάστηκαν.

6.

9/6/2017

Ημέρα και ώρα της διεξαγωγής των εισαγωγικών εξετάσεων για την Α Λυκείου.

5.

28/5/2017

Στατιστική ανάλυση των αιτουμένων εισαγωγή στην Α Λυκείου του Προτύπου Λυκείου Αναβρύτων.

4.

26/5/2017

Τελικός πίνακας αιτούντων μαθητών για την εισαγωγή τους στην Α Λυκείου του Προτύπου Λυκείου Αναβρύτων.

3.

24/4/2017

Απόσπασμα του ΦΕΚ τ.Β/1367/21-4-2017: Όλοι οι ενδιαφερό΅ενοι γονείς και κηδε΅όνες για την εισαγωγή των ΅αθητών/τριών στις υπό πλήρωση θέσεις στην Α' τάξη του Προτύπου Λυκείου, ήτοι και οι γονείς και κηδε΅όνες των αποφοίτων του συνδεδε΅ένου Γυ΅νασίου οφείλουν να υποβάλουν αίτηση στην ηλεκτρονική πλατφόρ΅α της ∆.Ε.Π.Π.Σ. https://www.iep.edu.gr/pps/, η οποία υποστηρίζεται από το Ι.Ε.Π., στην οποία θα δηλώνουν το Πρότυπο Λύκειο που επιθυ΅ούν, κατά το χρονικό διάστη΅α από 28 Απριλίου έως και 19 Μαΐου 2017. Οι καταστάσεις των υποψηφίων ΅αθητών/ τριών θα αναρτηθούν υποχρεωτικά στην ιστοσελίδα και προαιρετικά στον πίνακα ανακοινώσεων του σχολείου ΅ετά τη λήξη της προθεσ΅ίας υποβολής των αιτήσεων.

2.

24/4/2017

Το απόσπασμα του ΦΕΚ τ.Β/1367/21-4-2017 που είναι σχετικό με την «Εισαγωγή ΅αθητών/τριών και σχετικές ρυθ΅ίσεις στα Πειρα΅ατικά και στα Πρότυπα Σχολεία για το σχολικό έτος 2017-2018» Ο πλήρης νόμος είναι στη διάθεση των ενδιαφερόμενων από τον ιστότοπο της ΔΕΠΠΣ.

1.

17/4/2017

«Αιτήσεις σε Πειραματικά και Πρότυπα Σχολεία.» Σύμφωνα με ανάρτηση στην Ιστοσελίδα της Δ.Ε.Π.Π.Σ. η υποβολή των αιτήσεων για την εισαγωγή μαθητών και μαθητριών στα Πειραματικά και Πρότυπα Σχολεία για το σχ. έτος 2017 – 2018 θα γίνει από 28 Απριλίου έως 19 Μαΐου 2017.»