Νέες αναρτήσεις & ανακοινώσεις

Θέμα

12.

4/1/2019

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος των καθηγητών συγχαίρουν τους μαθητές που διακρίθηκαν στο διαγωνισμό "ΘΑΛΗΣ" της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας και μπορούν να συμμετάσχουν στην επόμενη φάση του διαγωνισμού "ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ".

11.

20/12/2018

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος των καθηγητών συγχαίρουν την τριμελή ομάδα της Β Τάξης: Κλεάνθη Κωνσταντινίδη, Χαράλαμπο Πλάτανο και Μενέλαο Σπυριδάκη για την επιτυχία της να καταλάβει την 3η θέση στον τοπικό διαγωνισμό EUSO Χαλανδρίου.

10.

11/12/2018

9.

6/12/2018

Οι συντονισμένες ενέργειες του Διευθυντή κ. Μάντζου και του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων απέδωσαν ώστε στο Λύκειο Αναβρύτων να υπάρχει καλύψη των αναγκών σε προβολή εκπαιδευτικού υλικού σε ποσοστό 100%. Επομένως, όλες οι αίθουσες και όλοι οι εργαστηριακοί χώροι διαθέτουν συστήματα Η/Υ με δυνατότητα σύνδεσης στο διαδίκτυο, ηχητική ενίσχυση και προβολή οπτικοακουστικού υλικού. Τα συστήματα είναι ελεύθερα για (λελογισμένη) χρήση και από τους μαθητές.

8.

6/12/2018

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος των καθηγητών συγχαίρουν τη μαθήτρια Ευγενία Ραφτοπούλου, της Γ' Λυκείου, για τη διάκρισή της να συμμετάσχει στη Σύνοδο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, που έλαβε χώραν στο Στρασβούργο (29/11/2017).

7.

2/12/2018

Την Παρασκευή 30 Νοεμβρίου 2018, το Πρότυπο Γενικό Λύκειο Αναβρύτων συμμετείχε στο 1ο Διαδραστικό Συνέδριο 'Προωθώντας την Αποδοχή της Διαφορετικότητας στα σχολεία' που διεξήχθη στο Ζάππειο Μέγαρο, με μαθητές/μαθήτριες του τμήματος ΒΘτ3 (Παιδαγωγική Ομάδα Project), υπό την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού του σχολείου κ. Ευαγγελίας Καραγιαννίδου (ΠΕ 06- Αγγλικής Γλώσσας).

6.

2/12/2018

Την Παρασκευή 30/11/2018 ομάδα μαθητών του Σχολείου μας συμμετείχε στις εργασίες του εργαστηρίου ιστορικής έρευνας με τη χρήση φακέλου αρχειακών πηγών που διοργάνωσε το Ιστορικό Αρχείο του Πολιτιστικού Ιδρύματος Ομίλου Πειραιώς (ΠΙΟΠ) στο πλαίσιο του 2ου Μαθητικού Συνεδρίου Ιστορίας 2018-2019 υπό τον γενικό τίτλο “Η Ελλάδα στον 20ό αιώνα”. Η ομάδα αυτή, η οποία θα εκπροσωπήσει το Πρότυπο ΓΕΛ Αναβρύτων στο συνέδριο, αποτελείται από τους μαθητές/μαθήτριες Μπαμπαρούτση Ιωάννα, Κωνσταντόπουλο Παναγιώτη, Μερκούρη Ολυμπία, Τσίτουρα Λουκία, Μπελεζίνη Διονύσιο, Χανδάνου Ανδριάνα, Μαραγκουδάκη Μιχαήλ από τη Β΄ Λυκείου και από τους μαθητές / τις μαθήτριες Μασσέλου Ελευθερία, Παπαδοπούλου Ουρανία , Σερβίτη Μαρία, Σιγανού Ανθούσα και Δημητρόπουλο Δημήτριο από την Α΄Λυκείου και συντονίζεται από τις καθηγήτριες κ.κ. Σιδερή Χριστίνα δ.φ. και Δημοπούλου Βαρβάρα δ.φ.

5.

15/9/2018

Ο όμιλος Χημείας του σχολείου μας, σε συνεργασία με την καθηγήτρια των Αγγλικών Στέλλα Βολυράκη, στα πλαίσια του δικτύου e-twinning, συμμετέχει στο διεθνές πρόγραμμα “Crazy about Labs”. Σε συνεργασία με σχολεία της Ιταλίας και της Πορτογαλίας, οι μαθητές του ομίλου σχεδιάζουν, υλοποιούν και παρουσιάζουν πειράματα Φυσικών Επιστημών. Μία πρώτη εικόνα των αποτελεσμάτων μπορείτε να δείτε στο σύνδεσμο του παραπάνω σήματος. Το έργο τιμήθηκε με την Εθνική Ετικέτα Ποιότητας (National Quality Label).

4.

14/9/2018

Το ευρωπαϊκό έργο eTwinning Schau in meine Welt (=κοίταξε μέσα στον κόσμο μου) που πραγματοποιήθηκε στο μάθημα των Γερμανικών στη Β΄ λυκείου  κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2017-18,  βραβεύθηκε με την Εθνική Ετικέτα Ποιότητας (Quality Label) από την Εθνική Υπηρεσία Στήριξης eTwinning και την Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας από την Κεντρική Ευρωπαϊκή Υπηρεσία Στήριξης eTwinning. Συγχαρητήρια στους μαθητές/τριες μας που συμμετείχαν ενεργά.

3.

9/9/2018

Το Λύκειο Αναβρύτων, ως Πρότυπο Λύκειο, σχεδιάζει τη λειτουργία ομίλων, για ενδιαφερόμενους μαθητές του Λυκείου, αλλά και ενδιαφερόμενους μαθητές άλλων Λυκείων. Μάθετε για το θεσμό των ομίλων. Δείτε τη θεματολογία των ομίλων που οι καθηγητές πρότειναν (σε εξέλιξη) για το σχολικό έτος 2018-2019. Εγγραφείτε μέχρι και σε δύο ομίλους που σας ενδιαφέρουν.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΟΜΙΛΩΝ
ΔΕΥΤΕΡΑ ΤΡΙΤΗ ΤΕΤΑΡΤΗ ΠΕΜΠΤΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
2:10-3:40 2:10-3:40 2:10-3:40 2:10-3:40 2:10-4:25
κ. Χούσου κ. Γιανναρά κ. Χαρίτος κ. Γκυρτής κ. Ναϊσίδου
κ. Βολυράκη & κ. Γρηγοροπούλου κ. Γεωργούδη κ. Καραγιαννίδου κ. Μπέττας
    κ. Δημοπούλου

2.

4/2/2018

Η  υπ' αριθμ. 10645/ΓΔ4/23-1-2018 Υπουργική Απόφαση, αμέσου εφαρμογής, σχετικά με εγγραφές, μετεγγραφές, φοίτηση (απουσίες) μαθητών και θέματα οργάνωσης της σχολικής ζωής.

1.

24/5/2016

Το Πρότυπο Λύκειο Αναβρύτων επελέγη από το Υπουργείο Παιδείας ως ο μοχλός υλοποίησης της συμφωνίας μεταξύ της Ακαδημίας των Παρισίων και της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης για αποκεντρωμένες εταιρικές σχέσεις. Προς τούτο, το σχολείο μας θα συνεργαστεί με το Lycee Condorcet του Παρισιού σε διάφορους τομείς, μέσω προγραμμάτων, προς όφελος μαθητών και καθηγητών.

Όλα τα σχολικά βιβλία έχουν αναρτηθεί στον ιστοχώρο του Υπουργείου Παιδείας ΨΗΦΙΑΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ όπου ο ενδιαφερόμενος μαθητής μπορεί να ανατρέχει, προκειμένου να διαβάζει (και αν είναι απαραίτητο) να εκτυπώνει τις ενότητες στις οποίες παραπέμπει ο διδάσκων καθηγητής.