Νέες αναρτήσεις & ανακοινώσεις

Θέμα

15.

17/4/2017

«Αιτήσεις σε Πειραματικά και Πρότυπα Σχολεία.» Σύμφωνα με ανάρτηση στην Ιστοσελίδα της Δ.Ε.Π.Π.Σ. η υποβολή των αιτήσεων για την εισαγωγή μαθητών και μαθητριών στα Πειραματικά και Πρότυπα Σχολεία για το σχ. έτος 2017 – 2018 θα γίνει από 28 Απριλίου έως 19 Μαΐου 2017. Θα ακολουθήσει νεότερη ενημέρωση μετά τη δημοσίευση της Υπουργικής Απόφασης σε Φ.Ε.Κ.»

14.

10/4/2017

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος των Καθηγητών συγχαίρουν τον μαθητή Κεσκινίδη Ιωάννη του Αναστασίου της Α΄ τάξης του σχολείου μας επειδή στο Πανελλήνιο Σχολικό πρωτάθλημα ξιφασκίας, κατέκτησε την 2η θέση.

13.

7/4/2017

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος των καθηγητών του Λυκείου, προσκαλούν τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών, τη Δευτέρα 8 Μαΐου, στις 6μμ, σε εκδήλωση παρουσίασης των πεπραγμένων των ομίλων και δημιουργικών εργασιών.

13.

6/4/2017

Αξιολόγηση των υπηρεσιών που παρασχέθηκαν από το Πρακτορείο Ταξιδιών κατά την εκπαιδευτική εκδρομή μαθητών στη Ρώμη.

12.

20/3/2017

Πρόγραμμα Προσομοίωσης Πανελλαδικών Εξετάσεων.

• Τετάρτη 26/4:  Γλώσσα

• Πέμπτη 27/4:  Βιολογία

• Παρασκευή 28/4:  Αρχαία / Μαθηματικά

• Τρίτη 2/5:  Ιστορία / Φυσική / ΑΕΠΠ

• Τετάρτη 3/5:  Χημεία / ΑΟΘ

11.

13/3/2017

Πρόγραμμα Πανελλαδικών Εξετάσεων.

10.

7/3/2017

Ανακοίνωση για την οργάνωση της πρακτικής άσκησης κατά τον θεσμό των μεντόρων για τους φοιτητές/-τριες του ΦΠΨ του ΕΚΠΑ (εαρινό εξάμηνο του ακαδημαϊκού έτους 2016-2017)

9.

23/1/2017

Αλλαγές στο ωρολόγιο πρόγραμμα λειτουργίας του σχολείου λόγω της αλλαγής τετραμήνου.

8.

3/10/2016

Τη Δευτέρα 3 Οκτωβρίου 2016, ημέρα αφιερωμένη στον αθλητισμό, τίμησε το σχολείο μας με την παρουσία της η κα Αποστολία Ιωάννου, αθλήτρια με πολλές διακρίσεις στο χώρο της συγχρονισμένης κολύμβησης. Η κα Ιωάννου με το ζεστό, ειλικρινή και καρδιακό της λόγο σαγήνευσε το ακροατήριό της και το μετέφερε στους χώρους της ακρίβειας, της αρμονίας και της χάρης των κινήσεων του αθλήματός της. Την ευχαριστούμε θερμά για την προσφορά της στο σχολείο μας.

7.

25/7/2016

Το Λύκειο Αναβρύτων, ως Πρότυπο Πειραματικό Λύκειο, σχεδιάζει τη λειτουργία ομίλων, για ενδιαφερόμενους μαθητές του Λυκείου, αλλά και ενδιαφερόμενους μαθητές άλλων Λυκείων. Μάθετε για το θεσμό των ομίλων. Δείτε τη θεματολογία των ομίλων που οι καθηγητές πρότειναν για το σχολικό έτος 2016-2017. Εγγραφείτε μέχρι και σε δύο ομίλους που σας ενδιαφέρουν.

6.

24/5/2016

Το Πρότυπο Λύκειο Αναβρύτων επελέγη από το Υπουργείο Παιδείας ως ο μοχλός υλοποίησης της συμφωνίας μεταξύ της Ακαδημίας των Παρισίων και της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης για αποκεντρωμένες εταιρικές σχέσεις. Προς τούτο, το σχολείο μας θα συνεργαστεί με το Lycee Condorcet του Παρισιού σε διάφορους τομείς, μέσω προγραμμάτων, προς όφελος μαθητών και καθηγητών.

5.

17/5/2016

Υλοποιήθηκε στο σχολείο μας πολιτιστικό πρόγραμμα eTwinning με τίτλο "Η ανεργία στη χώρα μου". Ομάδα μαθητών της Β Λυκείου συνεργάστηκε με μαθητές της αντίστοιχης τάξης του Lycee Saint-Vincent de Paul που βρίσκεται στο Bordeaux της Γαλλίας.

4.

28/8/2015

Συνοπτική ενημέρωση για το νέο σύστημα πρόσβασης των υποψηφίων στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.

3.

2.

ΤΡΑΠΕΖΑ ΘΕΜΑΤΩΝ

1.

Όλα τα σχολικά βιβλία έχουν αναρτηθεί στον ιστοχώρο του Υπουργείου Παιδείας ΨΗΦΙΑΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ όπου ο ενδιαφερόμενος μαθητής μπορεί να ανατρέχει, προκειμένου να διαβάζει (και αν είναι απαραίτητο) να εκτυπώνει τις ενότητες στις οποίες παραπέμπει ο διδάσκων καθηγητής.