Νέες αναρτήσεις & ανακοινώσεις

Θέμα

8.

21/11/2017

Την Πέμπτη οι μαθητές της Α Λυκείου θα παρακολουθήσει διάλεξη σχετικά με εθισμούς. Η διάλεξη θα γίνει τις 3 τελευταίες διδακτικές ώρες στην πρόσφατα ανακαινισμένη αίθουσα τελετών (αίθουσες 7 και 8). Η ανακαίνιση ήταν έργο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, που μεταξύ άλλων πρόσθεσαν νέο ηχητικό και προβολικό σύστημα.

7.

18/11/2017

Από τη βράβευση των επιτυχόντων στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση από το Δήμο Αμαρουσίου

6.

11/11/2017

Ανακοίνωση φιλολογικού mentorship χειμερινού εξαμήνου 2017-2018

5.

10/11/2017

Ωρολόγιο πρόγραμμα λειτουργίας του σχολείου και ώρες ακρόασης των γονέων/κηδεμόνων.

4.

7/11/2017

Πράξη αξιολόγησης των προσφορών των Τουριστικών Γραφείων για την πραγματοποίηση της σχολικής εκδρομής των μαθητών της Γ΄ Λυκείου στη Θεσσαλονίκη

3.

27/10/2017

Η Ένωση Ελλήνων Φυσικών για μια ακόμη χρονιά οργανώνει για τους αριστούχους μαθητές εκδήλωση με θέμα: Η Φυσική Μαγεύει...

2.

27/6/2017

Το Λύκειο Αναβρύτων, ως Πρότυπο Πειραματικό Λύκειο, σχεδιάζει τη λειτουργία ομίλων, για ενδιαφερόμενους μαθητές του Λυκείου, αλλά και ενδιαφερόμενους μαθητές άλλων Λυκείων. Μάθετε για το θεσμό των ομίλων. Δείτε τη θεματολογία των ομίλων που οι καθηγητές πρότειναν για το σχολικό έτος 2017-2018. Εγγραφείτε μέχρι και σε δύο ομίλους που σας ενδιαφέρουν.

1.

24/5/2016

Το Πρότυπο Λύκειο Αναβρύτων επελέγη από το Υπουργείο Παιδείας ως ο μοχλός υλοποίησης της συμφωνίας μεταξύ της Ακαδημίας των Παρισίων και της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης για αποκεντρωμένες εταιρικές σχέσεις. Προς τούτο, το σχολείο μας θα συνεργαστεί με το Lycee Condorcet του Παρισιού σε διάφορους τομείς, μέσω προγραμμάτων, προς όφελος μαθητών και καθηγητών.

ΤΡΑΠΕΖΑ ΘΕΜΑΤΩΝ

Όλα τα σχολικά βιβλία έχουν αναρτηθεί στον ιστοχώρο του Υπουργείου Παιδείας ΨΗΦΙΑΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ όπου ο ενδιαφερόμενος μαθητής μπορεί να ανατρέχει, προκειμένου να διαβάζει (και αν είναι απαραίτητο) να εκτυπώνει τις ενότητες στις οποίες παραπέμπει ο διδάσκων καθηγητής.