Το εργαστήριο Φυσικής στο Πειραματικό Γενικό Λύκειο Αναβρύτων

Απρίλιος 2007

Όλοι συμφωνούμε ότι το Εργαστήριο Φυσικής πρέπει να είναι ένας ζωντανός χώρος διδασκαλίας, συνεργασιών και πειραματισμού στα πλαίσια μαθημάτων, εργασιών και προγραμμάτων για μαθητές και καθηγητές.

Παραδοσιακά είναι ο χώρος επίδειξης ελεγχόμενων φυσικών φαινόμενων και εκτέλεσης πειραμάτων από ομάδες μαθητών. Στο χώρο του οι περισσότεροι από τους μαθητές θα αρχίσουν και θα τελειώσουν τη σχέση τους με τον ελεγχόμενο πειραματισμό και τη μοναδική ευκαιρία μέσα από την ασάφεια της πραγματικότητας να ανακαλύπτουν τους κανόνες της λειτουργίας των πραγμάτων.

Ο σκοπός αυτός χρήσης του εργαστηρίου είναι αειθαλής και μη ανταλλάξιμος και εμείς οι καθηγητές της φυσικής, αν και μπορεί να κατηγορηθούμε ως ρομαντικοί, προσπαθούμε από χρονιά σε χρονιά να τον πραγματώνουμε σε όλο και μεγαλύτερο βαθμό, αντιμέτωποι με αντιξοότητες που ίσως δε φαντάζεστε και δεν θέλουμε να αναπτύξουμε εδώ. Έτσι και φέτος καταβάλλαμε ειλικρινείς συνεργατικές προσπάθειες για την αύξηση του αριθμού των επιδείξεων και των μετωπικών πειραμάτων.

Επιπλέον, εφέτος πετύχαμε και κάτι ακόμη, εξίσου σημαντικό. Από τον περασμένο Οκτώβριο στο Εργαστήριο Φυσικής λειτουργεί ένα σταθερό, αξιόπιστο σύστημα προβολών οδηγούμενο από ηλεκτρονικό υπολογιστή, με ενίσχυση στερεοφωνικού ήχου και με χρόνο πλήρους έγερσης του συστήματος ένα μόνο λεπτό. Για μας που ο χρόνος ετοιμασίας του εργαστηρίου μερικές φορές είναι απαγορευτικός, το μοναδικό αυτό λεπτό ήταν παράγοντας σχετικής ελευθερίας, άνεσης και ηρεμίας. Φυσικά, το αποτέλεσμα φάνηκε άμεσα με την κάθετη αύξηση χρήσης όλων των ειδών οπτικο-ακουστικού υλικού: προσομοιώσεις φαινομένων με Η/Υ, ντοκιμαντέρ, ταινίες, παρουσιάσεις PowerPoint κλπ.

Το σύστημα αποτέλεσε τη δεύτερη εναλλακτική λύση προβολής, μετά αυτήν του εργαστηρίου πληροφορικής, ενώ τώρα που τελειώνει η χρονιά, στο σχολείο μας μπορεί να λειτουργούν ταυτόχρονα τρία προβολικά συστήματα με υποστήριξη ηλεκτρονικού υπολογιστή και τη δυνατότητα internet.

Μη μας κατηγορήσετε όμως και για μονοφαγάδες. Όντας μέλη της κοινότητας του Λυκείου προσκαλέσαμε και καλωσορίσαμε στο εργαστήριο Φυσικής και συναδέλφους άλλων ειδικοτήτων καθώς και μαθητές να χρησιμοποιούν το προβολικό σύστημα, μετά από απλή συνεννόηση με τον υπεύθυνο του Εργαστηρίου κ. Γ. Ντούβαλη. Με χαρά είδαμε φιλολόγους να κάνουν δειγματικές διδασκαλίες, μαθηματικούς να εργάζονται με φύλλα εργασίας Excel και MathCAD, μαθητές της Α' Λυκείου στα πλαίσια του μαθήματος της τεχνολογίας να παρουσιάζουν τις εργασίας τους και άλλα.

Τέλος, το Εργαστήριο Φυσικής ελευθέρωσε δύο μεταφερόμενα συστήματα προβολής DVD/VHS σε τηλεόραση για χρήση στο Αμφιθέατρο και στις αίθουσες.

Στέλιος Χατζηθεοδωρίδης, PhD

Φυσικός