Το εργαστήριο Πληροφορικής στο Πειραματικό Γενικό Λύκειο Αναβρύτων

Φεβρουάριος 2011

Θέση βίντεο με filetype .wmv

Το εργαστήριο Πληροφορικής εγκαταστάθηκε τον Δεκέμβριο του 2000 με χρηματοδότηση του υπουργείου Παιδείας. Διέθετε 13 υπολογιστές QUEST  Pentium III.  Όμως, ο ραγδαίος ρυθμός εξέλιξης της τεχνολογίας και η φθορά των Η/Υ, μας οδήγησαν στις αναγκαίες αγορές  σύγχρονου εξοπλισμού και καινούργιων υπολογιστών (με χρηματοδότηση κυρίως από την Σχολική Επιτροπή του Δήμου Αμαρουσίου, τον ΟΣΚ και δωρεές) που αντικατέστησαν τους παλαιούς υπολογιστές, έτσι ώστε, το εργαστήριο να καλύπτει όλες τις απαιτήσεις και ανάγκες των μαθημάτων Πληροφορικής αλλά και άλλων μαθημάτων που διδάσκονται στο Λύκειο.

Η πληρότητα και η λειτουργικότητα ενός τέτοιου εργαστηρίου μας επιτρέπει την παρουσίαση πρωτοποριακών εφαρμογών νέου εκπαιδευτικού λογισμικού και την ενεργή και ισότιμη συμμετοχή του μαθητή στον ψηφιακό κόσμο που ήδη διαμορφώνεται στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση.

Ο εξοπλισμός του περιλαμβάνει :

και σύγχρονα εποπτικά μέσα διδασκαλίας :

Ειρήνη Δουτσίου, MA

Πληροφορικός