ΛΕΣΧΗ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ

Η άτυπη Λέσχη Μαθηματικής Λογοτεχνίας συνεχίσθηκε και αυτή τη σχολική χρονιά 2007-08. Το Α2 χωρίσθηκε σε ομάδες και παρουσιάσθηκαν αρκετά βιβλία που τα παιδιά επέλεξαν όχι μόνο για τις μαθηματικά ενδιαφέρουσες ενότητες τους, αλλά και για τις ενότητες με αξιόλογο λογοτεχνικό περιεχόμενο.

Στις παρουσιάσεις έμφαση δόθηκε και στη σύνδεση της αφήγησης με τις μαθηματικές θεωρίες και την έννοια της μαθηματικής απόδειξης.

Δείτε τι έγραψαν οι μαθητές του Α2 Κατερίνα Δρακουλάκη και Γιώργος Κατσανίκος.

Τις επόμενες σχολικές χρονιές αποφασίστηκε, η Λέσχη Μαθηματικής Λογοτεχνίας να διευρυνθεί με θεματολογία σχετική με τις Φυσικές Επιστήμες οπότε και θα ονομάζεται: Ομάδα Μαθηματικών & Φυσικών Επιστημών.

Άρτεμις Μώρου

Μαθηματικός