ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΒΘ1, Θετικής κατεύθυνσης

Στο πλαίσιο των Μαθηματικών Κατεύθυνσης της Β Λυκείου, εκπονήθηκε κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2010-11 ένα πρόγραμμα μαθηματικών στο ΒΘ1.  Στο πρώτο μέρος του προγράμματος έγινε η επεξεργασία των θεματικών ενοτήτων, η διασαφήνιση του θέματος κάθε ομάδας και η τελική οριοθέτηση των ερευνητικών περιοχών.

Στο δεύτερο μέρος δόθηκε σχετική βιβλιογραφία και υλικό για τα επί μέρους θεματικά πεδία. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν σχετικά videos για τις κωνικές τομές και άλλες μαθηματικές ενότητες. Ακολούθησαν οι διακοπές του Πάσχα στη διάρκεια των οποίων οι ομάδες είχαν χρόνο για να συναντηθούν και να ολοκληρώσουν το μεγαλύτερο μέρος των εργασιών τους.

Στη συνέχεια, έγινε η εκπαιδευτική επίσκεψη στο Εθνικό Αστεροσκοπείο Πεντέλης όπου τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να εμπλουτίσουν το υλικό τους με περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις ελλειπτικές κινήσεις των πλανητών και άλλες εφαρμογές των κωνικών τομών όπως η κατασκευή ανακλαστικών τηλεσκοπίων.

Στο τέλος, οι ομάδες παρουσίασαν τις εργασίες τους στους καθηγητές και συμμαθητές τους, σε μια μαθηματική εκδήλωση στο σχολείο, στις 10 Μαΐου 2011. Την εκδήλωση παρακολούθησαν οι μαθητές και μαθήτριες των τμημάτων ΒΘ1, ΒΘ2 και ΒΤ της Β Λυκείου, καθηγητές του σχολείου και η Σχολική Σύμβουλος Μαθηματικών Δρ. Σοφία Πιτέρη. Στο πρόγραμμα της εκδήλωσης παρεμβάσεις έκαναν αρκετοί καθηγητές του σχολείου καθώς και η Σύμβουλος με χρήσιμα σχόλια και  επισημάνσεις.

Στο τέλος της παρουσίασης παρατέθηκε μικρό γεύμα και δόθηκαν βιβλία και συμβολικά δώρα στις ομάδες του ΒΘ1 –σχετικά με τη θεματική των εργασιών τους.

Άρτεμις Μώρου

Μαθηματικός

Υπεύθυνη του Προγράμματος

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΤΟΥ ΒΘ1 ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ

(Αμφιθέατρο Πειραματικού Λυκείου Αναβρύτων 10/5/2011)

1.

Άρτεμις Μώρου (Μαθηματικός)

Εισαγωγή - Περιπλανήσεις στα Μαθηματικά της κατεύθυνσης: 3 θεωρήσεις για τις κωνικές τομές και η μέθοδος Dandelin

Video: Last theorem of Fermat (BBC Horizon)

Νίκος Σωτηρόπουλος (Μαθηματικός)

Η ανακλαστική ιδιότητα της έλλειψης στις Whispering Galleries (Μουσείο επιστήμης και βιομηχανίας Σικάγου, Καθεδρικός Ναός Αγ. Παύλου Λονδίνου, Καπιτώλιο Ουάσινγκτον, κ.α.) και στη μέθοδο λιθοτριψίας.

Η παρουσίαση του κ. Σωτηρόπουλου

2.

Ομάδα 2: Λίλη Κοκοτή & Δέσποινα Κουβέλη

Η Λογική (από τον Αριστοτέλη στη μοντέρνα Λογική), τα παράδοξα και η θεωρία συνόλων.

3.

Ομάδα 1: Λήδα Αγγελή, Αιμίλιος Καλαντζής, Πένη Κατσιγιάννη & Μελίνα Κουκουτσάκη

Θεωρία αριθμών Ι - Το τελευταίο θεώρημα του Fermat.

Ομάδα 6: Βασίλίνα Θεμελίδη, Αλέξανδρος Καλοσπύρος, Σοφία Κουρσιούνη, Πηνελόπη Λιαδή & Σαράντος Λυμπερόπουλος

Θεωρία αριθμών ΙΙ - (α) Το τελευταίο θεώρημα του Fermat - από τον Euler και τη S. Germain μέχρι τον A Wiles. (β) Μαθηματική επαγωγή.

4.

Ομάδα 5: Κώστας Κατσαούνης, Ανδρέας Κουνάδης & Χάρης Κουτσιλιέρης

Αρχαία Ελληνική Αστρονομία - Ηλιοκεντρική/Γεωκεντρική θεωρία σύμπαντος, Kepler - Ελλειπτικές τροχιές πλανητών.

Στέλιος Χατζηθεοδωρίδης (Φυσικός)

Οι κωνικές τομές στον ηλεκτρισμό.

5.

Ομάδα 4: Νικηφόρος Μανδηλαράς, Στέφανος Ματθαίος & Ελισάβετ Μερκουριάδη

Το ελλειψοειδές και οι εφαρμογές του στη Γεωδαισία και Ιατρική.

Άρτεμις Μώρου (Μαθηματικός)

Το υπερβολοειδές, η προβολική γεωμετρία και τα δυικά θεωρήματα του Brianchon και Pascal.

6.

Ομάδα 3: Κίρκη Αποστόλου, Χριστίνα Διαματάρη, Βίκυ Μαναρίδου & Ανδρέας Βογανάτσης

(α) Η ευθεία και ο νόμος του Ohm στη Φυσική. (β) Τα διανύσματα στο επίπεδο και στο χώρο. (γ) Ευθεία και γεωμετρία.

Ηλίας Μιχελακάκης (Φυσικός)

Οι υπερβολές στο φαινόμενο της συμβολής κυμάτων στην επιφάνεια υγρών (geogebra).

7.

Ομάδα 7: Ηλιάνα Κουτσοπούλου & Άρτεμις Μώρου

Οι κωνικές τομές στην τέχνη και στη ζωή (Σύγχρονη αρχιτεκτονική στην Αθήνα).