Θεσμοθετημένη συνεργασία του Προτύπου-Πειραματικού Λυκείου Αναβρύτων με τη Σχολή ΣΕΜΦΕ του ΕΜΠ

Διάλεξη του Prof. Dr. Stephan Klaus

Κατασκευαστικές μέθοδοι αλγεβρικών επιφανειών με τη χρήση SURFER software

Την Τετάρτη 25 Απριλίου στις 12 το μεσημέρι, στο πλαίσιο της συνεργασίας του Προτύπου Πειραματικού Λυκείου Αναβρύτων με τη σχολή ΣΕΜΦΕ του ΕΜΠ, ο Prof. Dr. Stephan Klaus από το Μαθηματικό Ινστιτούτο Oberwolfach (Mathematisches Forschungsinstitut Oberwolfach) της Γερμανίας έδωσε διάλεξη σε καθηγητές και μαθητές της θετικής/τεχνολογικής κατεύθυνσης της Β και Γ Λυκείου, με θέμα: Κατασκευαστικές Μέθοδοι Αλγεβρικών Επιφανειών με τη χρήση SURFER software.

Η παραγωγή του υλικού αυτού έγινε με αφορμή το έτος 2008 (έτος Μαθηματικών στη Γερμανία). Μεταξύ άλλων αφορά και στις διαδικασίες μετασχηματισμού αλγεβρικών εξισώσεων σε ελλειπτικές καμπύλες. Η διεύθυνση της ιστοσελίδας είναι: www.imaginary-exhibition.com

Αλγεβρικές εξισώσεις και ελλειπτικές καμπύλες

Τον καθηγητή συνόδευε η καθηγήτρια της ΣΕΜΦΕ μαθηματικός Dr. Σοφία Λαμπροπούλου. Στο τέλος της διάλεξης παρατέθηκε μικρή ευχαριστήρια δεξίωση.

Λίγα λόγια για τον καθηγητή Dr. Stephan Klaus και το Μαθηματικό Ινστιτούτο Oberwolfach

Άρτεμις Μώρου, Μαθηματικός

Στιγμιότυπα από τη διάλεξη

Εγκαταστήστε το πρόγραμμα στον υπολογιστή σας