Το εξώφυλλο του τεύχους

Γενικός Διευθυντής της Προτύπου Σχολής Αναβρύτων

το 1981

Το Πειραματικό Λύκειο Αναβρύτων,

στα 60 και πλέον έτη λειτουργίας του, αν και άλλαξε δομή στη λειτουργία του, «έγινε και παρέμεινε γνωστό σε όλη την επικράτεια για τη διδακτική και μορφωτική του εργασία. Οι γονείς θεωρούν τον εαυτό τους και τα παιδιά τους ευτυχείς αν μπορούν με βάση τις κείμενες διατάξεις να εξασφαλίσουν μια θέση στα Ανάβρυτα». Αυτά είναι λόγια του Κωνσταντίνου Γρηγοριάδη, Γενικού Διευθυντή της Προτύπου Σχολής Αναβρύτων το 1981, δημοσιευμένα στο εισαγωγικό σημείωμα της αρ.58 περιοδικής έκδοσης ΑΝΑΒΡΥΤΑ του 1981, και τα επαναλαμβάνω για να βεβαιώσω την ιστορική συνέχεια.

Οι καθηγητές που υπηρέτησαν και υπηρετούν στο Πειραματικό Λύκειο Αναβρύτων έχουν την απαραίτητη παιδαγωγική και επιστημονική σκευή ώστε, πέρα από το διδακτικό τους έργο, να είναι σε θέση να κάνουν ουσιαστικές προτάσεις για θέματα εκπαίδευσης και επιστημονικής έρευνας.  Αν και η ετήσια έκδοση του Λευκώματος των αποφοίτων του Πειραματικού Λυκείου Αναβρύτων περιλαμβάνει παραδοσιακά, εκτός από τις σχολικές στιγμές, και τις δραστηριότητες των μαθητών του Σχολείου και των καθηγητών τους, πιστεύω πως οι νέες τεχνολογίες, και στην προκειμένη περίπτωση το διαδίκτυο, παρέχουν ένα νέο βήμα έκφρασης ιδεών, τόσο στο ευρύ κοινό, όσο και σε ειδικευμένες επιστημονικές ομάδες. Θεωρώ λοιπόν πως, όπως και αλλού έχω υποστηρίξει, η ιστοσελίδα του Σχολείου μας πρέπει να αποτελεί ένα  βήμα έκφρασης νέων ιδεών και προτάσεων σχετικά με τη βελτίωση της εκπαιδευτικής διαδικασίας.

Εφέτος κλείνουν ακριβώς 30 χρόνια από την κυκλοφορία του τεύχους 58 της περιοδικής έκδοσης ΑΝΑΒΡΥΤΑ  του 1981, στο πρώτο μέρος του οποίου ήταν δημοσιευμένες  εργασίες καθηγητών της Σχολής, ενώ στο δεύτερο εργασίες των μαθητών τους. Θέλω να πιστεύω ότι και εμείς οι καθηγητές του Πειραματικού Λυκείου Αναβρύτων συνεχίζουμε τις προσπάθειές μας  με τον ίδιο ζήλο, ώστε το Σχολείο μας να εξακολουθεί να συγκαταλέγεται ανάμεσα στα  καλύτερα  σχολεία  Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της χώρας, συνεχίζοντας μια παράδοση ετών. Η ιστοσελίδα του Λυκείου αναρτήθηκε και με τη φιλοδοξία να αποτελέσει ιστορική συνέχεια των παρελθοντικών έντυπων εκδόσεων  της Σχολής Αναβρύτων.

Κωνσταντίνος Δημογέροντας, Φιλόλογος

Διευθυντής του Πειραματικού Λυκείου Αναβρύτων το 2011

ακριβώς 30 χρόνια μετά.

Το εσωτερικό του εξωφύλλου του τεύχους

ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ

Προλογικό - Εισαγωγικό Σημείωμα

ΜΕΡΟΣ ΠΡΩΤΟ (Εργασίες καθηγητών)

Εισαγωγή στα διδακτικά προβλήματα του μαθήματος των θρησκευτικών, Κ. Γρηγοριάδη, δ.θ.

Οικοτροφειακή ζωή και παιδαγωγικές αρχές στα Ανάβρυτα, Ε.Ν. Σινούρη

Επιλογή μαθητών για την Α τάξη Γυμνασίου Π.Σ.Α., Ν. Νικολαΐδη, δ.Φε.

Η εφηβική ηλικία σήμερα και ο παιδαγωγός, Αθ. Μπουσίου

Η χρόνια κατάθλιψη κι ένας τρόπος θεραπείας της, Τ. Πασχάλη, Ph.D.

H «Μάχη των Βιβλίων», Ε. Μιλλεούνη

Σχέσεις Θεών και Ανθρώπων στην Οδύσσεια, Π. Καρούσου

Λυσία - Υπέρ Αδυνάτου - Λόγος δικανικός, Γ. Σκιαδά

Η διδασκαλία των Αρχαίων Ελληνικών στην Α Λυκείου, Ζ. Γκαράνη

Μέθοδος υφολογικής αναλύσεως λογοτεχνήματος, Ι. Αθανασόπουλου

Ένας τρόπος για τη μεθοδική προσέγγιση θέματος εκθέσεως ιδεών, Γ. Σπανού

Η διδασκαλία των φυσιογνωστικών μαθημάτων, Σ. Δημητριάδου

Εξέταση και αξιολόγηση των μαθητών στο μάθημα των Αγγλικών, Δ. Παπαντωνίου

Τα παγκόσμια προβλήματα στο Σχολείο, Ε. Μαμά, M.Ed.

ΜΕΡΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟ (Εργασίες μαθητών)

Ένα παραμύθι (πεζό), Μ. Παναγιώτου

Προβλήματα των νέων, Μ. Καβαλλιέρου

Και τα πλοία γερνούν, Α. Τασούλη