α/α

Εργασίες μαθητών στη Νεοελληνική Γλώσσα

9 28/4/2024 Μαθητές του Α3

Ποικιλίες της γλώσσας. Η γλώσσα της περιπέτειας: Ταξιδιωτικός οδηγός

Εργασίες μαθητών του Α3 στα πλαίσια του μαθήματος της Νεοελληνικής γλώσσας, με την επίβλεψη της καθηγήτριάς μας Μαρίας Κωττούλα.

8 14/1/2024 Μαθητές του Α3

Εννοιολογική τέχνη και κοινωνία.

Εργασίες μαθητών του Α3 στα πλαίσια του μαθήματος της Νεοελληνικής γλώσσας που υλοποιήθηκαν μετά το εκπαιδευτικό πρόγραμμα στο Εθνικό Μουσείο της Σύγχρονης τέχνης, με την επίβλεψη της καθηγήτριάς μας Μαρίας Κωττούλα.

11/3/2021

Μαθητές του Α3

Νησιά Σαμόα (Ταξιδιωτικός οδηγός με την επίβλεψη της κ. Μαίρη Κωττούλα)

Ο απόλυτος ταξιδιωτικός οδηγός για τις νήσους Σαμόα (επίβλεψη κ. Μαίρη Κωττούλα)

6 13/2/2014 Έλενα Καβαλλιέρου, Φοίβος Κατσάρας, Ανδρέας Κοντοδήμας, Ελισάβετ Λάπη-Φώτου, Φαίδρα Λουρδή, Αναστασία Μαυρογιάννη, Χρήστος Μεσογείτης (Α2)

Άβουλα άτομα. Κοινωνική διαφήμιση για τους νέους.

Εργασία στο μάθημα της Νεοελληνικής Γλώσσας Α Λυκείου, με την επίβλεψη της καθηγήτριάς μας Μαρίας Κωττούλα.

5 2/2/2014 Μαριάνθη Γιακουμή, Δήμητρα Κερασίδη, Όλγα Κριεζή, Ελπίδα Μαντζακοπούλου & Μαρία Ματθαίου (Α2)

Διαφήμιση τότε και τώρα: διαφορές προτύπων.

Εργασία στο μάθημα της Νεοελληνικής γλώσσας Α Λυκείου, με την επίβλεψη της καθηγήτριάς μας Μαρίας Κωττούλα.

4 21/1/2014 Νικολέτα Καραΐνδρου, Σοφία Κωστοπούλου, Κωνσταντίνος Μαυρογιάννης (Α2)

Σύγκριση παλιάς και νέας διαφήμισης: πρότυπα - τεχνικές.

3 21/1/2014 Γιάννης Καλφόγλου, Θάνος Παζιώτης, Μάριος Λιάσκος, Μάγια Λώλου, Όλγα Μενεγάκη, Πάνος Κυρίος (Α2)

Bullying, μια μάστιγα της εποχής, από με την πλευρά των μαθητών.

2 27/6/2011 Ηλιάνα Κουτσοπούλου (Β2)

Τηλεόραση: ο κόσμος της πληροφόρησης αλλά και μιας στημένης προπαγάνδας...

Εργασία στο μάθημα της Νεοελληνικής γλώσσας Β Λυκείου, με την επίβλεψη της καθηγήτριάς μου Μαρίας Κωττούλα.

1 7/2/2011 Στέλιος Χατζηθεοδωρίδης

Η ξύλινη γλώσσα των πολιτικών (και των λοιμωξιολόγων).

Ένας πίνακας με γραμμές και στήλες που κάθε κελί του περιέχει ένα κομμάτι πρότασης. Επιλέξετε από κάθε στήλη το κομμάτι πρότασης που βρίσκεται σε ένα κελί, και τότε θα σχηματίσετε μια ολοκληρωμένη πρόταση, που στο άκουσμά της φαίνεται να έχει κάποιο νόημα αλλά στην πραγματικότητα είτε δε λέει τίποτε είτε αν φαίνεται να λέει κάτι τότε απλά είναι διαπιστωτική.

Η ιδέα αυτή πραγματώθηκε με λογισμικό, ως παράδειγμα στα πλαίσια επιμόρφωσης καθηγητών στο πρόγραμμα ΠΑΚΕ/ΕΜΠ το 2009.