Η ενσωμάτωση της δωρεάς στις υποδομές του Λυκείου

Μάιος - Ιούνιος 2012

Εγκατάσταση ενός διαδραστικού πίνακα στο αμφιθέατρο (1)

Ο μαθηματικός κ. Νίκος Σωτηρόπουλος εκπαιδεύει το Διευθυντή του σχολείου, που επίσης είναι μαθηματικός, στη χρήση του διαδραστικού πίνακα που τοποθετήθηκε στο αμφιθέατρο.

Ο διαδραστικός πίνακας συνδέεται με έναν από τους καινούριους υπολογιστές. Το σύστημα λαμβάνει δεδομένα internet ενσύρματα. Ο διαδραστικός αυτός πίνακας χρησιμοποιήθηκε μία μέρα μετά από την εγκατάστασή του, από μαθητές που παρουσίασαν εργασίες τους στα πλαίσια της σύνδεσης του σχολείου με τη σχολή ΣΕΜΦΕ του ΕΜΠ. Ο διαδραστικός πίνακας υπερκάλυψε και το προβολικό σύστημα που διαθέταμε στο αμφιθέατρο. Το προηγούμενο προβολικό σύστημα θα μπορούσε να μεταφερθεί σε άλλη αίθουσα.

Εγκατάσταση ενός διαδραστικού πίνακα στην αίθουσα 7 του ισογείου (2)

Ο μαθηματικός κ. Νίκος Σωτηρόπουλος στο διαδραστικό πίνακα που εγκαταστάθηκε στην αίθουσα 7 του ισογείου. Στην έδρα του καθηγητή βρίσκεται ο Η/Υ με μία οθόνη. Το σύστημα συνδέεται στο internet ασύρματα μέσω του sisco router #4 Από άλλη οπτική γωνία, ο διαδραστικός πίνακας στην αίθουσα 7 τοθ ισογείου

Αντικατάσταση 6 οθονών 14 ιντσών με νέες οθόνες LCD στο εργαστήριο πληροφορικής

Όψεις του αναβαθμισμένου εργαστηρίου πληροφορικής

Νέοι υπολογιστές στη Γραμματεία και το Εργαστήριο Φυσικής (3+4)

Ο υπολογιστής αυτός συνδέεται ασύρματα με το internet δια μέσου του sisco router #2 Ο υπολογιστής αυτός είναι ο δεύτερος μέσα στο εργαστήριο φυσικής. Οι δύο υπολογιστές συνδέονται ενσύρματα μεταξύ τους και με το δίκτυο του σχολείου.

Πρόσθεση υπολογιστή σε καθένα από τα δύο multimedia τροχήλατα (5+6)

Το τροχήλατο για τις αίθουσες του ισογείου. Ο υπολογιστής συνδέεται ασύρματα με τους sisco routers #3 & #4 Το τροχήλατο για τις αίθουσες του πρώτου ορόφου. Ο υπολογιστής συνδέεται ασύρματα με τους sisco routers #1 & #2

Νέος υπολογιστής στο Γραφείο των Καθηγητών και στο Εργαστήριο Χημείας (7+8)

Ο υπολογιστής αυτός συνδέεται ενσύρματα με το δίκτυο του σχολείου. Ο υπολογιστής συνδέεται ενσύρματα με το δίκτυο του σχολείου, μέσω του sisco router #7. Ο sisco router #7 παρέχει επίσης τη δυνατότητα ασύρματης πρόσβασης στο internet, σε μαθητές με laptops. Μέσω ενός VGA splitter ο υπολογιστής μπορεί να προβάλει σε οθόνη με τον προβολέα SONY του εργαστηρίου.

Νέος 2ος υπολογιστής στο Γραφείο των Καθηγητών (9)

Ο υπολογιστής αυτός συνδέεται ενσύρματα με το δίκτυο του σχολείου. Το Γραφείο των Καθηγητών, στο ισόγειο, με τους δύο υπολογιστές. Οι 2 υπολογιστές συνδέονται ενσύρματα με το δίκτυο του σχολείου μέσω ενός μικρού router 5 θέσεων.

Αναβάθμιση του πολυμεσικού εργαστηρίου (Virtual Lab) (10-15)

2 θέσεις εργασίας (4 μαθητές) ακριβώς κάτω από τον SISCO router. Ο αριστερός Η/Υ είναι ο μόνος που συνδέεται μέσω ενός audio ενισχυτή με ηχεία, για δυνατό ήχο στην αίθουσα. Ο audio ενισχυτής έχει είσοδο και για κασετόφωνο ή CD player. Σημειώστε ότι δεν υπάρχει προβολικό σύστημα σε οθόνη προβολής στο πολυμεσικό εργαστήριο. +3 θέσεις εργασίας (+6 μαθητές). Στον τοίχο διακρίνονται τα posters από το CERN για την ιστορία του σύμπαντος

+3 θέσεις εργασίας (+6 μαθητές). Στον τοίχο διακρίνετε το poster για τη διπλή φύση του φωτός. +3 θέσεις εργασίας (+6 μαθητές) στη γαλλόφωνη πλευρά του πολυμεσικού εργαστηρίου.

+1 θέση εργασίας (+2 μαθητές) και ένα ελεύθερο έδρανο για τη ρομαντική καθηγήτρια των Γαλλικών. Στο μέσον του διαδρόμου διακρίνετε τη 13η θέση εργασίας. Συνοψίζοντας, το πολυμεσικό εργαστήριο μπορεί να εξυπηρετήσει 13 δυάδες μαθητών (σύνολο 26 μαθητές).

Πανοραμική εικόνα ενός μέρους του πολυμεσικού εργαστηρίου. Στο τοίχο διακρίνονται τα δύο ηχεία και ένας SISCO wrt για ασύρματη δικτύωση laptops. Πανοραμική εικόνα του υπόλοιπου πολυμεσικού εργαστηρίου.

Οι 13 υπολογιστές είναι όλοι στερεωμένοι/βιδωμένοι στα έδρανά τους. Λαμβάνουν πληροφορία internet ενσύρματα.

Η πληροφορία internet μεταφέρεται από το εργαστήριο φυσικής (που βρίσκεται μέσα στο κυρίως κτήριο) με εναέριο καλώδιο, το οποίο μέχρι τώρα έχει αντέξει πολλά μποφόρ.

Η παροχή πληροφορίας ελέγχεται από το εργαστήριο φυσικής και το πολυμεσικό εργαστήριο δεν έχει τη δυνατότητα σύνδεσης στο internet αν οι routers του εργαστηρίου φυσικής είναι απενεργοποιημένοι.

Οι υπολογιστές στο εργαστήριο φυσικής, το αμφιθέατρο και το πολυμεσικό εργαστήριο ανήκουν στο ίδιο δικτυακό workgroup.

Στέλιος Χατζηθεοδωρίδης

Εργαστήριο Φυσικής